The Hartford VR 150Z is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 13.50 HP (9,85 kW)) @ 8300 RPM, 12.40 Nm (1,29 kgf-m or 9,05 ft.lbs) @ 8300 RPM and a top speed of 96.6 km/h (59,70 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is a critical feature. The Hartford VR 150Z is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel delivery system, ensuring optimal performance on the road.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Hartford VR 150Z running smoothly. Popular maintenance parts include batteries. Using quality components, your VR 150Z will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Hartford VR 150Z Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 N310 and the Rear Tyre size is 110/90 - 18 N310 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 13.50 HP (9,85 kW)) @ 8300 RPM |
| Torque: | 12.40 Nm (1,29 kgf-m or 9,05 ft.lbs) @ 8300 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 96.6 km/h (59,70 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 124.0 kg (272,03 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |