The Jincheng GX 125 SR is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 15.00 HP (10.9 kW and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
During extended trips, the fuel capacity is an essential consideration. The Jincheng GX 125 SR features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank, giving good fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is necessary for keeping your Jincheng GX 125 SR in top condition. Frequently replaced components involve brake pads. By using genuine parts, your GX 125 SR can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 117.0 kg (256,61 pounds) |
| Length: | 2015 mm (78,90 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |