The Peugeot Speedfight 2 50 LC is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.10 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.40 HP (2.5 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an important consideration. The Peugeot Speedfight 2 50 LC features a 7.20 litres (1,89 gallons) fuel tank, giving efficient performance for your adventures.
Proper upkeep is important to maintain your Peugeot Speedfight 2 50 LC in peak form. Common service items involve batteries. With regular servicing, your Speedfight 2 50 LC will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Peugeot Speedfight 2 50 LC Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.10 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 3.40 HP (2.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.20 litres (1,89 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 1730 mm (67,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |