The Blata Funky 4Mat is a 2 stroke, ATV bike with a Air cooled 40.00 ccm (2,43 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.36 HP (3.9 kW, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6400 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important feature. The Blata Funky 4Mat is fitted with a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, giving excellent performance during your journeys.
Regular maintenance is vital for keeping your Blata Funky 4Mat in peak form. Frequently replaced components involve oil filters. By using genuine parts, your Funky 4Mat will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Blata Funky 4Mat Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 40/5 - 3.00 and the Rear Tyre size is 40/5 - 3.00 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 40.00 ccm (2,43 cubic inches) |
| Power: | 5.36 HP (3.9 kW |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6400 RPM |
| Compression: | 1.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 29.0 kg (63,58 pounds) |
| Length: | 1010 mm (39,60 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |