The Veli VL50QT is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.43 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is an important consideration. The Veli VL50QT includes a 3.20 litres (0,85 gallons) fuel tank, giving optimal efficiency on the road.
Regular maintenance is necessary for keeping your Veli VL50QT performing at its best. Popular maintenance parts consist of fuel filters. Using quality components, your VL50QT will sustain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.43 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.20 litres (0,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 72.0 kg (157,91 pounds) |
| Length: | 1700 mm (66,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |