The Harley Davidson FLSTF Softail Fat Boy is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the tank size is a critical consideration. The Harley Davidson FLSTF Softail Fat Boy comes with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, delivering optimal fuel economy on the road.
Preventative care is key for keeping your Harley Davidson FLSTF Softail Fat Boy running smoothly. Common service items include fuel filters. With the right parts, your FLSTF Softail Fat Boy can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLSTF Softail Fat Boy Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 140/75 - R17 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (95,52 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 120.00 Nm (12,14 kgf-m or 88,06 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 314.8 kg (690,53 pounds) |
| Length: | 2395 mm (93,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |