The Linhai 110 GY is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 107.00 ccm (6,50 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.97 HP (5,07 kW)) @ 8500 RPM, 6.20 Nm (0,60 kgf-m or 4,58 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is crucial to keep your Linhai 110 GY performing at its best. Frequently replaced components comprise spark plugs. With the right parts, your 110 GY will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 107.00 ccm (6,50 cubic inches) |
| Power: | 6.97 HP (5,07 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 6.20 Nm (0,60 kgf-m or 4,58 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 3 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 60.0 kg (131,64 pounds) |
| Length: | 1430 mm (56,02 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |