The Ducati 916 Biposto is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 916.00 ccm (55,61 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 109.00 HP (79,20 kW)) @ 9000 RPM, 90.00 Nm (9,15 kgf-m or 66,07 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 250.0 km/h (154,52 mph)
Scheduled maintenance is important for maintaining your Ducati 916 Biposto operating reliably. Essential service parts include clutch plates. By using genuine parts, your 916 Biposto will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55,61 cubic inches) |
| Power: | 109.00 HP (79,20 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 90.00 Nm (9,15 kgf-m or 66,07 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 250.0 km/h (154,52 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |