The Honda Super Cub 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.88 HP (2,79 kW)) @ 7000 RPM, 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a key factor. The Honda Super Cub 50 is fitted with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel injection system, delivering reliable range for your rides.
Regular maintenance is key for keeping your Honda Super Cub 50 operating reliably. Frequently replaced components consist of drive chains. By using genuine parts, your Super Cub 50 will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.88 HP (2,79 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 4.70 Nm (0,50 kgf-m or 3,48 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |