The Hartford HD 125L is a 4 stroke, Sport bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.73 HP (9,25 kW)) @ 8200 RPM, 6.90 Nm (0,70 kgf-m or 5,07 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel system is a critical aspect. The Hartford HD 125L includes a 10.30 litres (2,71 gallons) fuel tank and uses a OHV fuel management system, ensuring consistent range for your rides.
Scheduled maintenance is key for keeping your Hartford HD 125L in peak form. Frequently replaced components comprise batteries. Using quality components, your HD 125L can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Hartford HD 125L Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.50 - 16 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.73 HP (9,25 kW)) @ 8200 RPM |
| Torque: | 6.90 Nm (0,70 kgf-m or 5,07 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.30 litres (2,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1945 mm (76,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |