The Izuka T125S is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.00 HP (6.6 kW and a top speed of 85.0 km/h (52,54 mph)
When riding, the tank size is an important aspect. The Izuka T125S features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, providing good fuel economy on the road.
Routine service is important to maintain your Izuka T125S performing at its best. Regular replacement items consist of sprockets. Through proper maintenance, your T125S can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 9.00 HP (6.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 85.0 km/h (52,54 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 1975 mm (77,41 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |