The Factory Bike Desert YR 250 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 249.80 ccm (15,16 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36.5 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is a critical consideration. The Factory Bike Desert YR 250 is fitted with a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank, ensuring reliable mileage for your rides.
Proper upkeep is essential to keep your Factory Bike Desert YR 250 in peak form. Popular maintenance parts involve fuel filters. With regular servicing, your Desert YR 250 can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Factory Bike Desert YR 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 140/80 - 18 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.80 ccm (15,16 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |