The Aprilia Falco 1000 SL is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 997.60 ccm (60,57 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9250 RPM, 95.70 Nm (9,75 kgf-m or 70,25 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is a critical factor. The Aprilia Falco 1000 SL comes with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank, offering efficient mileage on the road.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Aprilia Falco 1000 SL in peak form. Essential service parts include drive chains. With the right parts, your Falco 1000 SL will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 997.60 ccm (60,57 cubic inches) |
| Power: | 118.00 HP (85,67 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 95.70 Nm (9,75 kgf-m or 70,25 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |