The Moto Guzzi Quota 1000 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 950.00 ccm (57,68 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 6600 RPM, 84.30 Nm (8,56 kgf-m or 61,89 ft.lbs) @ 5400 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is important for maintaining your Moto Guzzi Quota 1000 operating reliably. Popular maintenance parts consist of oil filters. With the right parts, your Quota 1000 can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 950.00 ccm (57,68 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 6600 RPM |
| Torque: | 84.30 Nm (8,56 kgf-m or 61,89 ft.lbs) @ 5400 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 248.0 kg (543,97 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |