The Veli VL110 12 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 107.00 ccm (6,50 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.37 HP (5,37 kW)) @ 8000 RPM, 6.50 Nm (0,70 kgf-m or 4,78 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is important to maintain your Veli VL110 12 in top condition. Frequently replaced components include batteries. With the right parts, your VL110 12 will sustain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Veli VL110 12 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 107.00 ccm (6,50 cubic inches) |
| Power: | 7.37 HP (5,37 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 6.50 Nm (0,70 kgf-m or 4,78 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1875 mm (73,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |