The Vento Triton LI is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM, 9.22 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a critical consideration. The Vento Triton LI features a 5.29 litres (1,39 gallons) fuel tank, ensuring optimal mileage on the road.
Preventative care is important for keeping your Vento Triton LI operating reliably. Regular replacement items comprise clutch plates. With regular servicing, your Triton LI will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Vento Triton LI Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.90 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 9.22 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.29 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 93.9 kg (205,97 pounds) |
| Length: | 1890 mm (74,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |