The Xmotos XB 30 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.47 HP (9,05 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a key factor. The Xmotos XB 30 includes a 3.00 litres (0,79 gallons) fuel tank, delivering optimal range during your journeys.
Routine service is vital for ensuring your Xmotos XB 30 in peak form. Popular maintenance parts include batteries. With regular servicing, your XB 30 can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 12.47 HP (9,05 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.00 litres (0,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 82.3 kg (180,49 pounds) |
| Length: | 1750 mm (68,56 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |