The Honda XR 250 Tornado is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 23.30 HP (16,92 kW)) @ 7500 RPM, 23.73 Nm (2,39 kgf-m or 17,41 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical factor. The Honda XR 250 Tornado is equipped with a fuel tank and features a DOHC fuel control system, ensuring reliable range on the road.
Regular maintenance is essential for ensuring your Honda XR 250 Tornado operating reliably. Frequently replaced components involve fuel filters. Using quality components, your XR 250 Tornado will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Honda XR 250 Tornado Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21M/C 54S and the Rear Tyre size is 120/80 - 18M/C 62S so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 23.30 HP (16,92 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 23.73 Nm (2,39 kgf-m or 17,41 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 134.0 kg (293,92 pounds) |
| Length: | 2130 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |