The Vento Phantom Li is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.40 HP (6,87 kW)) @ 7600 RPM, 8.54 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 5100 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential consideration. The Vento Phantom Li includes a 5.29 litres (1,39 gallons) fuel tank, providing reliable efficiency for your adventures.
Routine service is essential for maintaining your Vento Phantom Li performing at its best. Frequently replaced components consist of brake pads. With regular servicing, your Phantom Li will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for Vento Phantom Li Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 9.40 HP (6,87 kW)) @ 7600 RPM |
| Torque: | 8.54 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 5100 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.29 litres (1,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 103.9 kg (227,86 pounds) |
| Length: | 1890 mm (74,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Single hydraulic Disc |
| Rear Brakes: | Single disc. Single hydraulic Disc |