The Yamaha XVS950A Midnight Star is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 942.00 ccm (57,19 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 52.83 HP (38,41 kW)) @ 6000 RPM, 76.80 Nm (7,76 kgf-m or 56,32 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key feature. The Yamaha XVS950A Midnight Star features a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, ensuring good efficiency for your adventures.
Preventative care is crucial for maintaining your Yamaha XVS950A Midnight Star operating reliably. Essential service parts involve air filters. Using quality components, your XVS950A Midnight Star will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XVS950A Midnight Star Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/70 - M18 and the Rear Tyre size is 170/70 - B16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 942.00 ccm (57,19 cubic inches) |
| Power: | 52.83 HP (38,41 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 76.80 Nm (7,76 kgf-m or 56,32 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2435 mm (95,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |