The Cagiva Navigator is a 4 stroke, Enduro bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 97.00 HP (70,45 kW)) @ 8400 RPM, 88.00 Nm (8,96 kgf-m or 64,58 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
When out on the road, the fuel system is a critical feature. The Cagiva Navigator is equipped with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, giving consistent fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Cagiva Navigator performing at its best. Essential service parts consist of oil filters. By using genuine parts, your Navigator will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Cagiva Navigator Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 18 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 97.00 HP (70,45 kW)) @ 8400 RPM |
| Torque: | 88.00 Nm (8,96 kgf-m or 64,58 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 210.0 kg (460,69 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |