The Harley Davidson VRSCD Night Rod is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1130.78 ccm (68,66 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel system is a critical factor. The Harley Davidson VRSCD Night Rod includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, ensuring excellent fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Harley Davidson VRSCD Night Rod in top condition. Popular maintenance parts consist of clutch plates. Using quality components, your VRSCD Night Rod will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson VRSCD Night Rod Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR19 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR19 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1130.78 ccm (68,66 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 108.48 Nm (11,04 kgf-m or 79,60 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 275.3 kg (603,97 pounds) |
| Length: | 2362 mm (92,54 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |