The Jincheng JC125 30 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.00 HP (8.8 kW and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
Regular maintenance is key to maintain your Jincheng JC125 30 operating reliably. Regular replacement items consist of drive chains. With regular servicing, your JC125 30 can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8.8 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |