The Jialing JH 125 E is a 4 stroke, Custom bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.78 HP (7.1 kW and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important to maintain your Jialing JH 125 E operating reliably. Common service items comprise spark plugs. With regular servicing, your JH 125 E will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Jialing JH 125 E Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 110/90 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 9.78 HP (7.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 124.0 kg (272,03 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |