The Tank Sports Touring 250 Deluxe is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.50 HP (10.6 kW and an unconfirmed top speed.
Routine service is vital for keeping your Tank Sports Touring 250 Deluxe running smoothly. Essential service parts include air filters. With regular servicing, your Touring 250 Deluxe can maintain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Touring 250 Deluxe Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/90 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 14.50 HP (10.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 145.1 kg (318,40 pounds) |
| Length: | 2184 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |