The Derbi Terra Adventure 125 is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 124.20 ccm (7,54 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9250 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key factor. The Derbi Terra Adventure 125 is equipped with a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, ensuring reliable performance for your adventures.
Preventative care is necessary for keeping your Derbi Terra Adventure 125 running smoothly. Popular maintenance parts involve oil filters. With regular servicing, your Terra Adventure 125 will sustain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Derbi Terra Adventure 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 2/90 - 90 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7,54 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 121.0 kg (265,47 pounds) |
| Length: | 2192 mm (85,87 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |