The Bajaj Pulsar 220 DTS Fi is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Oil and air cooled 220.00 ccm (13,35 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 19.78 HP (14,33 kW)) @ 8500 RPM, 19.12 Nm (1,89 kgf-m or 14,03 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 131.6 km/h (81,39 mph)
When out on the road, the tank size is a key aspect. The Bajaj Pulsar 220 DTS Fi is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and features a OHC fuel delivery system, providing efficient efficiency for your adventures.
Proper upkeep is crucial for ensuring your Bajaj Pulsar 220 DTS Fi in top condition. Common service items consist of batteries. Using quality components, your Pulsar 220 DTS Fi will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Bajaj Pulsar 220 DTS Fi Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - R17 and the Rear Tyre size is 120/80 - R17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 220.00 ccm (13,35 cubic inches) |
| Power: | 19.78 HP (14,33 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 19.12 Nm (1,89 kgf-m or 14,03 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 131.6 km/h (81,39 mph) |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. KBX twin piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. KBX single piston caliper |