The Rhino Hunter Softail STP 003 is a 4 stroke, Custom bike with a 250.00 ccm (15,18 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 17.00 HP (12,34 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital to keep your Rhino Hunter Softail STP 003 operating reliably. Regular replacement items involve drive chains. With the right parts, your Hunter Softail STP 003 can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12,34 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 190.5 kg (417,90 pounds) |
| Length: | 2642 mm (103,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |