The Sachs FYM 400 is a 4 stroke, Scooter bike with a 393.80 ccm (23,91 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 26.82 HP (19,50 kW)) @ 7000 RPM, 28.00 Nm (2,89 kgf-m or 20,60 ft.lbs) @ 5700 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is crucial to keep your Sachs FYM 400 operating reliably. Frequently replaced components involve batteries. By using genuine parts, your FYM 400 can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Sachs FYM 400 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/60 - 16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 393.80 ccm (23,91 cubic inches) |
| Power: | 26.82 HP (19,50 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 28.00 Nm (2,89 kgf-m or 20,60 ft.lbs) @ 5700 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | 2230 mm (87,36 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |