The Generic XOR 125 Stroke is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 5.90 HP (4,28 kW)) @ 7000 RPM, 8.30 Nm (0,80 kgf-m or 6,07 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important aspect. The Generic XOR 125 Stroke is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, delivering excellent range during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary to maintain your Generic XOR 125 Stroke in peak form. Common service items consist of spark plugs. By using genuine parts, your XOR 125 Stroke will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Generic XOR 125 Stroke Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 5.90 HP (4,28 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 8.30 Nm (0,80 kgf-m or 6,07 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 105.0 kg (230,34 pounds) |
| Length: | 1770 mm (69,35 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |