The Suzuki Bandit 650 SA is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 656.00 ccm (39,83 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 77.50 HP (56,32 kW)) @ 10100 RPM, 59.20 Nm (5,97 kgf-m or 43,48 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential factor. The Suzuki Bandit 650 SA features a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, delivering good efficiency on the road.
Routine service is necessary for maintaining your Suzuki Bandit 650 SA operating reliably. Essential service parts consist of fuel filters. With the right parts, your Bandit 650 SA can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 656.00 ccm (39,83 cubic inches) |
| Power: | 77.50 HP (56,32 kW)) @ 10100 RPM |
| Torque: | 59.20 Nm (5,97 kgf-m or 43,48 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 204.0 kg (447,45 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |