The Vespa LX 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 11.66 HP (8,46 kW)) @ 7750 RPM, 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
For longer journeys, the fuel capacity is an essential aspect. The Vespa LX 150 comes with a 8.60 litres (2,26 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, giving excellent range for your adventures.
Preventative care is vital for maintaining your Vespa LX 150 running smoothly. Common service items comprise drive chains. With regular servicing, your LX 150 will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Vespa LX 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 11 and the Rear Tyre size is 120/70 - 11 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 11.66 HP (8,46 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.60 litres (2,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 102.0 kg (223,78 pounds) |
| Length: | 1755 mm (68,75 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |