The Hero Honda Glamour 125 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.50 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 9.01 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM, 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is a key aspect. The Hero Honda Glamour 125 is equipped with a 13.60 litres (3,57 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel management system, delivering optimal range for your rides.
Regular maintenance is key to maintain your Hero Honda Glamour 125 in peak form. Essential service parts involve spark plugs. With regular servicing, your Glamour 125 will continue to deliver dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Hero Honda Glamour 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 2.75 - 18 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 9.01 HP (6,57 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 10.35 Nm (1,09 kgf-m or 7,56 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.60 litres (3,57 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2005 mm (78,51 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |