The BMW K1200GT is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1157.00 ccm (70,25 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 152.00 HP (110,35 kW)) @ 9500 RPM, 130.00 Nm (13,23 kgf-m or 95,42 ft.lbs) @ 7750 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important consideration. The BMW K1200GT comes with a 24.00 litres (6,31 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, giving excellent efficiency on the road.
Proper upkeep is vital for ensuring your BMW K1200GT operating reliably. Popular maintenance parts involve fuel filters. With the right parts, your K1200GT will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for BMW K1200GT Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70,25 cubic inches) |
| Power: | 152.00 HP (110,35 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 130.00 Nm (13,23 kgf-m or 95,42 ft.lbs) @ 7750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 24.00 litres (6,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 249.0 kg (546,26 pounds) |
| Length: | 2318 mm (90,84 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |