The Malaguti Madison 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.00 HP (13,83 kW)) @ 7000 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is key to maintain your Malaguti Madison 250 in top condition. Popular maintenance parts consist of sprockets. With the right parts, your Madison 250 can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 19.00 HP (13,83 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |