The Kawasaki Zephyr 750 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 738.00 ccm (44,80 cubic inches) In-line four, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 72.00 HP (52,34 kW)) @ 9500 RPM, 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 7300 RPM and a top speed of 200.0 km/h (123,68 mph)
Proper upkeep is key to keep your Kawasaki Zephyr 750 running smoothly. Frequently replaced components consist of oil filters. Using quality components, your Zephyr 750 will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 738.00 ccm (44,80 cubic inches) |
| Power: | 72.00 HP (52,34 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 7300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 200.0 km/h (123,68 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 201.0 kg (440,88 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |