The Peugeot Ludix One Dual Seat is a 2 stroke, Scooter bike with a 50.00 ccm (3,03 cubic inches) Single cylinder type of engine.
When out on the road, the gas tank is an important aspect. The Peugeot Ludix One Dual Seat comes with a 7.00 litres (1,84 gallons) fuel tank, providing good range during your journeys.
Regular maintenance is necessary to maintain your Peugeot Ludix One Dual Seat running smoothly. Regular replacement items comprise clutch plates. Using quality components, your Ludix One Dual Seat will continue to deliver great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Peugeot Ludix One Dual Seat Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 10 and the Rear Tyre size is 90/90 - 10 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3,03 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.00 litres (1,84 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 66.0 kg (144,77 pounds) |
| Length: | 1650 mm (64,68 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake). 110mm dia |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). 110mm dia |