The Harley Davidson FLSTF Fat Boy is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine.
During extended trips, the tank size is a key consideration. The Harley Davidson FLSTF Fat Boy includes a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, providing consistent range on the road.
Preventative care is necessary to maintain your Harley Davidson FLSTF Fat Boy in peak form. Popular maintenance parts involve brake pads. By using genuine parts, your FLSTF Fat Boy will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 3200 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 320.0 kg (701,97 pounds) |
| Length: | 2396 mm (93,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |