The ATK 450 Enduro is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 449.00 ccm (27,26 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important aspect. The ATK 450 Enduro includes a fuel tank and uses a DOHC fuel management system, offering excellent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is crucial for keeping your ATK 450 Enduro performing at its best. Common service items consist of sprockets. Through proper maintenance, your 450 Enduro will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27,26 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 10000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 12.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 112.5 kg (246,76 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Dual piston, 240mm Rotor |
| Rear Brakes: | Single disc. Dual piston, 220mm Rotor |