The MV Agusta F4 1000 Senna is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 171.65 HP (124,67 kW)) @ 11900 RPM, 111.00 Nm (11,24 kgf-m or 81,49 ft.lbs) @ 10000 RPM and a top speed of 282.8 km/h (174,82 mph)
For longer journeys, the tank size is an important factor. The MV Agusta F4 1000 Senna comes with a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, providing good performance for your adventures.
Regular maintenance is important to keep your MV Agusta F4 1000 Senna in top condition. Popular maintenance parts include sprockets. With regular servicing, your F4 1000 Senna will continue to deliver strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4 1000 Senna Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 171.65 HP (124,67 kW)) @ 11900 RPM |
| Torque: | 111.00 Nm (11,24 kgf-m or 81,49 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 282.8 km/h (174,82 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 190.0 kg (416,71 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |