The Honda GL 1500 Gold Wing SE is a 4 stroke, Touring bike with a Liquid cooled 1520.00 ccm (92,29 cubic inches) Six cylinder boxer, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 100.00 HP (73.0 kW, 153.00 Nm (15.6 kgf-m or 112.9 ft.lbs and a top speed of 190.0 km/h (117,51 mph)
Regular maintenance is essential for keeping your Honda GL 1500 Gold Wing SE in top condition. Popular maintenance parts involve fuel filters. Through proper maintenance, your GL 1500 Gold Wing SE will continue to deliver strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Six cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1520.00 ccm (92,29 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (73.0 kW |
| Torque: | 153.00 Nm (15.6 kgf-m or 112.9 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 190.0 km/h (117,51 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 372.0 kg (816,00 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |