The Sachs Roadster 650 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 650.00 ccm (39,46 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6750 RPM, 56.00 Nm (5,67 kgf-m or 41,09 ft.lbs) @ 6200 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a critical consideration. The Sachs Roadster 650 is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, giving good range during your journeys.
Routine service is vital for ensuring your Sachs Roadster 650 in top condition. Frequently replaced components consist of sprockets. With regular servicing, your Roadster 650 can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 650.00 ccm (39,46 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 56.00 Nm (5,67 kgf-m or 41,09 ft.lbs) @ 6200 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 154.0 kg (337,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |