The Aprilia Mana 850 GT is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 839.30 ccm (50,95 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine.
This engine has 75.09 HP (54,53 kW)) @ 8000 RPM, 73.00 Nm (7,36 kgf-m or 53,53 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an essential feature. The Aprilia Mana 850 GT is equipped with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, delivering efficient efficiency for your rides.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Aprilia Mana 850 GT operating reliably. Essential service parts consist of spark plugs. With the right parts, your Mana 850 GT will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Mana 850 GT Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17. so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 839.30 ccm (50,95 cubic inches) |
| Power: | 75.09 HP (54,53 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 73.00 Nm (7,36 kgf-m or 53,53 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 183.0 kg (401,38 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |