The Vespa GTS 250ie is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 21.30 HP (15,42 kW)) @ 8250 RPM, 20.10 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential factor. The Vespa GTS 250ie comes with a 9.20 litres (2,42 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel control system, ensuring excellent efficiency during your journeys.
Routine service is essential to keep your Vespa GTS 250ie performing at its best. Essential service parts include batteries. With regular servicing, your GTS 250ie can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Vespa GTS 250ie Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 21.30 HP (15,42 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 20.10 Nm (1,99 kgf-m or 14,73 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.20 litres (2,42 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 151.0 kg (331,24 pounds) |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |