The Kawasaki KVF 360 is a 4 stroke, ATV bike with a Air cooled 362.00 ccm (21,98 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
During extended trips, the gas tank is a critical factor. The Kawasaki KVF 360 is equipped with a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, providing optimal range on the road.
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your Kawasaki KVF 360 running smoothly. Essential service parts involve brake pads. With the right parts, your KVF 360 can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki KVF 360 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 25/8 - 12 (AT) and the Rear Tyre size is 25/10 - 12 (AT) so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 362.00 ccm (21,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 26.10 Nm (2,69 kgf-m or 19,20 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 8.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 263.5 kg (578,00 pounds) |
| Length: | 2065 mm (80,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |