The Gilera Runner VX125 is a 4 stroke, Scooter bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 20.11 HP (14,63 kW)) @ 9700 RPM and a top speed of 108.0 km/h (66,76 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is an important aspect. The Gilera Runner VX125 features a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel control system, offering good fuel economy for your rides.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Gilera Runner VX125 in top condition. Frequently replaced components comprise brake pads. With regular servicing, your Runner VX125 will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Gilera Runner VX125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 20.11 HP (14,63 kW)) @ 9700 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 108.0 km/h (66,76 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |