The Honda XL 1000 Varadero is a 4 stroke, Enduro bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 93.00 HP (67,56 kW)) @ 8000 RPM, 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important aspect. The Honda XL 1000 Varadero includes a 25.00 litres (6,58 gallons) fuel tank, giving consistent efficiency during your journeys.
Preventative care is crucial to maintain your Honda XL 1000 Varadero running smoothly. Frequently replaced components consist of fuel filters. Using quality components, your XL 1000 Varadero will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Honda XL 1000 Varadero Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 19 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 93.00 HP (67,56 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 98.00 Nm (9,95 kgf-m or 71,94 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 25.00 litres (6,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 235.0 kg (515,51 pounds) |
| Length: | 2295 mm (89,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |