The Harley Davidson FLST Heritage Softail is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the fuel capacity is an important factor. The Harley Davidson FLST Heritage Softail features a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, ensuring good performance during your journeys.
Regular maintenance is vital for keeping your Harley Davidson FLST Heritage Softail performing at its best. Popular maintenance parts involve clutch plates. With the right parts, your FLST Heritage Softail can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLST Heritage Softail Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is 150/80 - B16 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 304.8 kg (668,64 pounds) |
| Length: | 2400 mm (94,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |