The MZ SX 125 Enduro is a 4 stroke, Enduro bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 175.0 km/h (108,16 mph)
For longer journeys, the tank size is a critical consideration. The MZ SX 125 Enduro includes a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, delivering efficient efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is important for maintaining your MZ SX 125 Enduro operating reliably. Frequently replaced components comprise clutch plates. By using genuine parts, your SX 125 Enduro will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for MZ SX 125 Enduro Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - ;21 and the Rear Tyre size is 120/80 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 175.0 km/h (108,16 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 127.5 kg (279,69 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |