The Buell 1125R is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1125.86 ccm (68,36 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 146.00 HP (106,07 kW)) @ 9800 RPM, 111.19 Nm (11,24 kgf-m or 81,59 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a critical factor. The Buell 1125R is equipped with a 21.19 litres (5,57 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, ensuring reliable fuel economy for your adventures.
Preventative care is vital to maintain your Buell 1125R running smoothly. Essential service parts comprise drive chains. By using genuine parts, your 1125R will keep providing reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Buell 1125R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1125.86 ccm (68,36 cubic inches) |
| Power: | 146.00 HP (106,07 kW)) @ 9800 RPM |
| Torque: | 111.19 Nm (11,24 kgf-m or 81,59 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 12.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.19 litres (5,57 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 170.1 kg (373,13 pounds) |
| Length: | 1996 mm (78,21 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 8-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston calipers |